Sentinel Dual SDU (4 – 10 KVA)

Sentinel Dual SDU (5 – 10 KVA)

Online Ups

Σημαντικά Χαρακτηριστικά

  • Συντελεστής ισχύος 1 KW = KVA
  • Παράλληλη συνδεσμολογία έως 3 μονάδες
  • Απλή εγκατάσταση
  • Επιλογή τρόπου λειτουργίας
  • Τάση εξόδου υψηλής ποιότητας
  • Υψηλής αξιοπιστίας συσσωρευτές

Το Sentinel Dual SDU της Riello UPS είναι η καλύτερη λύση για την τροφοδοσία κρίσιμων εφαρμογών και ηλεκτρο-ιατρικών συσκευών που απαιτούν μέγιστη αξιοπιστία της ηλεκτρικής ενέργειας.

Η ευελιξία της εγκατάστασης και της χρήσης (ψηφιακή οθόνη, συσσωρευτές που αντικαθίστανται από το χρήστη) καθώς και οι πολλές διαθέσιμες επιλογές επικοινωνίας καθιστούν το Sentinel Dual κατάλληλο για πολλές εφαρμογές από τα συστήματα πληροφορικής έως τα συστήματα ασφαλείας.
Έως και 3 Sentinel Duals μπορούν να λειτουργούν παράλληλα σε οποιαδήποτε ισχύ ή σε εφεδρεία N + 1 που προσφέρει αυξημένη αξιοπιστία για κρίσιμες εφαρμογές. Το Sentinel Dual μπορεί να εγκατασταθεί κάθετα (Standing Floor) ή οριζόντια (Rack mount) και είναι ιδανικό για εφαρμογές δικτύου και server rack.

Η σειρά Sentinel Dual διατίθεται σε μοντέλα 5-6-8-10 KVA / KW με τεχνολογία διπλής μετατροπής On-Line (VFI). Το φορτίο τροφοδοτείται συνεχώς από τον μετατροπέα, ο οποίος παράγει ημιτονοειδής κυματομορφής ηλεκτρική ενέργεια, φιλτραρισμένη και σταθεροποιημένης τάσης και συχνότητας. Επιπλέον, τα φίλτρα εισόδου και εξόδου αυξάνουν σημαντικά την προστασία του φορτίου στις διαταραχές του δικτύου.
Τεχνολογία και απόδοση: επιλογές τρόπων λειτουργίας εξοικονόμησης Economy Mode και SmartActiveMode
Διαγνωστικά: ψηφιακή οθόνη, επικοινωνίες RS232 και USB με το λογισμικό PowerShield3 που παρέχεται δωρεάν και υποδοχή για επιπλέον κάρτες επικοινωνίας.

ACE Ηλεκτρονικά Ισχύος Επίσημος Αντιπρόσωπος Riello UPS στην Ελλάδα


Περιγραφή προϊόντος

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Φυλλάδιο προϊόντος

Χαρακτηριστικά

  • Απλή εγκατάσταση
  • Μπορεί να εγκατασταθεί κάθετα (έκδοση Tower) ή σε ερμάρια (έκδοση Rack). Η οθόνη μπορεί να περιστραφεί (χρησιμοποιώντας το παρεχόμενο κλειδί)
  • Χαμηλός θόρυβος (<48 dBA): μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε περιβάλλον χάρη στον μετατροπέα υψηλής συχνότητας και τον ελεγχόμενο ανεμιστήρα που εξαρτάται από το φορτίο
  • Επιλογή εξωτερικού κυκλώματος παράκαμψης για συντήρηση χωρίς διακοπή
  • Λειτουργία εγγυημένη έως 40 ° C (τα εξαρτήματα έχουν σχεδιαστεί για υψηλές θερμοκρασίες και έτσι υπόκεινται σε λιγότερες καταπονήσεις σε κανονικές θερμοκρασίες)
  • Ενσωματωμένες υποδοχές εξόδου τύπου IEC με θερμική προστασία.

Επιλογή τρόπου λειτουργίας

Οι λειτουργίες μπορούν να προγραμματιστούν μέσω λογισμικού ή χειροκίνητα μέσω της οθόνης.

  • On Line: απόδοση μέχρι 95%
  • Eco Mode: για αύξηση της απόδοσης (μέχρι και 98%), επιτρέπει την επιλογή της τεχνολογίας Line Interactive (VI) για την τροφοδοσία φορτίων χαμηλής προτεραιότητας από το δίκτυο τροφοδοσίας
  • Smart Active: το UPS αποφασίζει αυτόματα για τον τρόπο λειτουργίας (VI ή VFI) με βάση την ποιότητα της ηλεκτρικής ενέργειας τροφοδοσίας
  • Έκτακτη ανάγκη: Το UPS λειτουργεί μόνο όταν αποτύχει το δίκτυο τροφοδοσίας (λειτουργία έκτακτης ανάγκης).
  • Λειτουργία μετατροπέα συχνότητας (50 ή 60 Hz).

Τάση εξόδου υψηλής ποιότητας

  • Ακόμη και με μη γραμμικά φορτία (φορτία IT με συντελεστή κορυφής μέχρι 3: 1)
  • Υψηλό ρεύμα βραχυκυκλώματος στο κύκλωμα παράκαμψης
  • Υψηλή ικανότητα υπερφόρτωσης: 150% από τον μετατροπέα (ακόμα και με λειτουργία από συσσωρευτές)
  • Φιλτραρισμένη, σταθεροποιημένη και αξιόπιστη τάση (τεχνολογία διπλής μετατροπής on-line (VFI σύμφωνα με EN62040-3), με φίλτρα για την καταστολή των ατμοσφαιρικών διαταραχών.
  • Διόρθωση συντελεστή ισχύος: Συντελεστής ισχύος εισόδου UPS κοντά στο 1 και απορρόφηση ημιτονοειδούς ρεύματος.

Υψηλή αξιοπιστία συσσωρευτών

  • Αυτόματος και χειροκίνητος έλεγχος συσσωρευτών
  • Μειωμένη συνιστώσα κυματισμού (επιβλαβής για τους συσσωρευτές) με χρήση συστήματος χαμηλού ρεύματος εκφόρτισης (LCRD)
  • Οι συσσωρευτές μπορούν να αντικατασταθούν από τον χρήστη χωρίς να απενεργοποιηθεί το UPS και χωρίς διακοπή στο φορτίο (Hot Swap)
  • Απεριόριστη επέκταση αυτονομίας με τη χρήση αντίστοιχων συστοιχιών συσσωρευτών
  • Οι συσσωρευτές δεν επεμβαίνουν κατά τη διάρκεια διακοπών δικτύου <20 ms (υψηλός χρόνος συγκράτησης) ή όταν η παροχή εισόδου είναι μεταξύ 184 V και 276 V.

Λειτουργία έκτακτης ανάγκης

Αυτή η διαμόρφωση εξασφαλίζει τη λειτουργία των συστημάτων έκτακτης ανάγκης που απαιτούν συνεχή, αξιόπιστη και μεγάλης διάρκειας παροχή ρεύματος σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, όπως φωτισμός έκτακτης ανάγκης, συστήματα πυρανίχνευσης / πυρόσβεσης και συναγερμοί. Όταν αποτύχει η τροφοδοσία ρεύματος, ο μετατροπέας αρχίζει να τροφοδοτεί τα φορτία με προοδευτική εκκίνηση (Soft Start) για να αποφευχθεί η υπερφόρτωση.

Βελτιστοποίηση συσσωρευτών

Το μεγάλο εύρος τάσης εισόδου και ο υψηλός χρόνος συγκράτησης ελαχιστοποιούν τη χρήση των συσσωρευτών και αυξάνουν την απόδοση και τη διάρκεια ζωής τους. Για μικρής διάρκειας διακοπές, η ενέργεια αντλείται από μια ομάδα πυκνωτών κατάλληλου μεγέθους.

EnergyShare

Προγραμματιζόμενες υποδοχές εξόδου IEC 10A  επιτρέπουν τη βελτιστοποίηση του χρόνου αυτονομίας, προγραμματίζοντας την απενεργοποίηση των φορτίων χαμηλής προτεραιότητας στην αποτυχία του δικτύου τροφοδοσίας. Εναλλακτικά, μπορούν να ενεργοποιηθούν τα φορτία έκτακτης ανάγκης που κανονικά δεν τροφοδοτούνται όταν υπάρχει δίκτυο.

Άλλα χαρακτηριστικά

  • Επιλογή τάσης εξόδου (220-230-240 V)
  • Δυνατότητα διπλής εισόδου (SDU 10000 DI και SDU 10000 DI ER)
  • Αυτόματη επανεκκίνηση όταν αποκατασταθεί η παροχή ρεύματος (μπορεί να προγραμματιστεί μέσω λογισμικού)
  • Παράκαμψη ενεργή (By Pass On): Όταν το μηχάνημα είναι απενεργοποιημένο, μεταβαίνει αυτόματα σε λειτουργία παράκαμψης και φόρτισης των συσσωρευτών
  • Απενεργοποίηση σε ελάχιστο φορτίο
  • Προειδοποίηση χαμηλής στάθμης συσσωρευτών
  • Καθυστέρηση εκκίνησης
  • Έλεγχος μέσω μικροεπεξεργαστή και DSP
  • Αυτόματο κύκλωμα παράκαμψης χωρίς διακοπή
  • Στην οθόνη απεικονίζονται η κατάσταση λειτουργίας, οι μετρήσεις και οι συναγερμοί
  • Ενημέρωση του λειτουργικού συστήματος UPS
  • Οι υποδοχές εξόδου προστατεύονται με θερμικό διακόπτη με επαναφορά
  • Προστασίας ανάστροφης τάσης: για την αποτροπή της επαναφοράς ενέργειας στο δίκτυο
  • Χειροκίνητη μεταγωγή στο κύκλωμα παράκαμψης

Προηγμένες επικοινωνίες

  • Προηγμένες επικοινωνίες για όλα τα λειτουργικά συστήματα και περιβάλλοντα δικτύου: Λογισμικό παρακολούθησης και τερματισμού λειτουργίας PowerShield 3 για τα λειτουργικά συστήματα Windows 10, 8, 7, Hyper-V, 2016, 2012 και προηγούμενες εκδόσεις, Mac OS X, Linux, VMWare ESXi , Citrix XenServer και άλλα λειτουργικά συστήματα Unix
  • Λειτουργία Plug and Play
  • Θύρα USB
  • Σειριακή θύρα RS232
  • Υποδοχή για την τοποθέτηση καρτών επικοινωνίας.

Συντελεστής ισχύος μονάδας

  • Περισσότερη παρεχόμενη ισχύς
  • Περισσότερη ενεργή ισχύς εξόδου (W)

MODELS SMU 6000 LA PDIST DVA SMU 6000 ER DVA SMU 10000 DI ER DVA
INPUT
Dual Input no yes
Rated voltage [V] 220 / 230 / 240
Voltage tolerance [V] 230 ±20%
Minimum voltage [V] 184
Rated frequency [Hz] 50 / 60 ±5
Power factor >0.98
Current distortion ≤2%
BYPASS
Voltage tolerance [V] 180 / 264 (selectable in ECO Mode or SMART ACTIVE Mode)
Frequency tolerance Selected frequency ±5% (selectable by user)
Overload Times <110% continuous, 130% for 1 h, 150% for 10 min, over 150% for 3 s
OUTPUT
Nominal power [VA] 6000 6000 10000
Active power [W] 6000 6000 10000
Rated voltage [V] 220 / 230 / 240 selectable
Voltage distortion <1% with linear load / <3% with non-linear load
Frequency [Hz] 50 / 60 selectable
Static variation 1.5%
Dynamic variation ≤5% in 20 ms
Waveform Sinusoidal
Crest factor [Ipeak/Irms] 3:1
BATTERIES
Type VRLA AGM maintenance-free lead based, Long life, UL94-V0
Recharge time 4-6 h
OVERALL SPECIFICATIONS
Net weight [kg] 46 20 21
Gross weight [kg] 54 28 25
Dimensions (WxDxH) [mm] 131x640x448
Packaging dimensions

(WxDxH) [mm]

800x600x(240+120) 2x (800x600x240) + 120

ER version 800x600x(240+120)

Efficiency up to 95% ON LINE Mode, 98% ECO Mode
Protections Overcurrent – short circuit – overvoltage – undervoltage – temperature – excessive low battery
Parallel Operation Optional Parallel Card
Communications USB / RS232 / slot for communications interface / R.E.P.O. + Input contact
Input Connection Terminal board
Output sockets Terminal board + 2x IEC 320 C13 (10 A) + 3x IEC 320 C19 (16 A)
Standards European directives: LV 2014/35/EU low voltage Directive EMC 2014/30/EU electromagnetic compatibility Directive

Standards: Safety IEC EN 62040-1; EMC IEC EN 62040-2; RoHS compliant

Classification in accordance with IEC 62040-3 (Voltage Frequency Independent) VFI – SS – 111

DNV Type Approval according to DNV-CG-0339 July 2025 (Certificate No. TAE 00004YU)

Ambient temp. for the UPS 0 °C – +45 °C
Recommended temperature

for battery life

+20 °C – +25 °C
Range of relative humidity 5-95% non-condensing
Colour RAL 9006
Noise level at 1 m

(ECO Mode) [dBA]

<48
Standard equip. provided USB cable; handles kit

Δείτε το Pdf εδώ

Share